Projekt aranżacji kuchni

W zależności od naszych upodobań i gustów możemy urządzić modną, ładną i funkcjonalną kuchnię. Obecnie w „modzie kuchennej” dominują trzy style.

 

  • Kuchnia w stylu minimalistycznym

Inaczej nazywanym stylem nowoczesnym. To styl, który ze swej natury nie lubi żadnego nadmiaru. Charakterystyczne dodatki, będące swego rodzaju dopełnieniem kompozycji, to stalowe elementy, flizy o ciekawej, kontrastowej kolorystyce czy o metalicznym połysku. W kuchni w stylu nowoczesnym często instaluje się proste regały, czasem umieszczenie ich na granicy kuchni i jadalni pomoże w dyskretny sposób podkreślić odrębność tych pomieszczeń. Otwarte szafki, witryny oświetlone od wewnątrz lub proste wnęki w ścianie świetnie pasują do tego stylu, ale są mało praktycznym rozwiązaniem w kuchni. Otwarte półki w kuchni  są siedliskiem kurzu i innych zanieczyszczeń. Poza tym niektóre rzeczy powinny być schowane przed okiem gości. Dobrym rozwiązaniem są przeszklone regały. Niewątpliwie taka metoda zagospodarowania mebli daje duże możliwości aranżacyjne. Dodatkiem, który zapewne ożywi kuchnię i nigdy nie wyjdzie z mody są żywe kwiaty w szklanym prostym, geometrycznym naczyniu.

  • Kuchnia w stylu klasycznym

Jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Sprawia wrażenie solidnej poprzez masywność i zwartość formy i szlachetne materiały. Fronty szafek w całości wykonane są z naturalnego drewna lub przeszklone z profilowanymi galeryjkami, delikatnymi zdobieniami. Charakterystyczne są witryny oraz serwantki. Idealne miejsce dla kuchni klasycznej to przestronne, dobrze doświetlone wnętrze. Jednolite lico szafek urozmaicają tylko witryny i okap. Zazwyczaj przeszklone szafki są dodatkowo doświetlone. Tworzy to miły nastrój. Wzór na przeszkleniach świadczy o charakterze mebli i wyodrębnia naszą kuchnię od pozostałych. Reszta szafek jest zamknięta pełnymi drzwiami. Szafki nie powinny różnić się znacząco wielkością.
W kuchni klasycznej jest miejsce na dodatkowe półki, relingi w kolorze złota, mosiądzu, chromu i satyny, na których jest miejsce na przyprawy, ociekacz, wieszak na kieliszki lub zwykłe haczyki na ścierki. Charakter tworzą także elementy ozdobne, jak na przykład obrazy, kwiaty, porcelana, lampki, czy obrusy. Możemy pochwalić się przepiękną starą porcelaną lub nową zaprojektowaną w duchu klasycznym. Do ścian używa się farb bazujących jedynie na odcieniach kremu, bieli czy innych pastelowych kolorów z domieszką kolorów drewna, najczęściej ciemnego, ciepłego brązu. Tworzy to niezwykle elegancką i „dostojną kuchnię”. Inna szkoła proponuje stylizowane tapety i tkaniny, bogato zdobione wzorami geometrycznymi czy ciekawą ornamentyką roślinną. Kuchnia taka zyskuje na oryginalności i okazuje się być pełnym przepychu, miłym zakątkiem domu.

  • Kuchnia w stylu rustykalnym

Wykorzystuje się tu wiele pomysłów zaczerpniętych z różnych fotografii i publikacji. Zdobienia wykonywane ręcznie podnoszą walory kuchni i podkreślają jej indywidualny charakter. Do takiej kuchni naddają się wyłącznie meble stylizowane, w stylu rustykalnym. Ważne, by pamiętać, że wszystkie dodatki muszą być stylowe, wykonane lub zdobione ręcznie i konsekwentnie uzupełniać wystrój wnętrza.